***ÜYELİK İLE İLGİLİ SORULAR

 • Kimler üye olabilir?

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğrenci, Akademik ve İdari Personeli üyemiz olabilir. Üye Olmayan kullanıcılar tarama yapabilir ancak ödünç alma işlemini yapamazlar.

 • Üyelik için gerekli belgeler nelerdir?

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi kimliği.

 • Bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır, hizmetlerimiz ve üyelik için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

 • Her yıl yeniden üye olmam mı gerekir?

Hayır.

***GENEL KÜTÜPHANE KULLANIMI İLE İLGİLİ SORULAR

 • Kütüphane kurallarını nasıl öğrenebilirim?

Kütüphane kurallarımız gerek web sayfamız da ( http://kutuphanedb.erzincan.edu.tr/?page_id=111 ) gerekse kütüphanemizde yazılı olarak mevcuttur.

 • Kütüphaneye gelirken yanımızda yiyecek, içecek getirebilir miyim?

Kütüphanemize su dışındaki yiyecek ve içecekle girilemez.

 • İncelediğim Kitapları Ne yapmalıyım?

İncelemek üzere raflardan aldığınız kitapları işiniz bittikten sonra yine aynı yerine yerleştirmelisiniz. Yerini hatırlamıyorsanız kitabı herhangi bir yere koymaya çalışmayınız ve görevliye teslim ediniz.           (DEWEY sistemine göre yerleştirilme işlemi yapıldığından sizden sonra gelen kullanıcı kitabı yerinde bulamayacaktır. Bu konuda hassasiyetinizi bekliyoruz.)

***KİTAP ARAMA, ÖDÜNÇ ALMA VE UZATMA İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

 • Üniversiteye yeni kayıt oldum. Kütüphaneyi nasıl kullanabilirim?

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrenciler, öğrenci kimlikleriyle Kütüphanemizin Ödünç Verme Birimi’ne başvurduklarında üye olarak kütüphaneden ödünç kitap alabilirler.

 • Aradığım kitabı nasıl bulabilirim?

Kütüphane web sayfasından  veya Kütüphane girişinde bulunan tarama bilgisayarlarından aradığınız konu, yazar, kitap adı, seri adı veya anahtar kelime girerek tarama yaptığınızda bulabilirsiniz. –  http://kutuphane.erzincan.edu.tr/yordambt/yordam.php  –

 • Kaç kitap ödünç alabilirim?

Akademik personel  5 kitabı 1 ay  süreyle, lisans öğrencileri 3 kitabı 15 gün süreyle, yüksek lisans ve doktora öğrencileri 5 kitabı 1 ay süreyle, idari personel 3 kitabı 15 gün süreyle ödünç alabilirler. Ödünç alma işlemleri Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi kimliği ile yapılmaktadır.

 • Başka birisi adına kaynak ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatma işlemi yapabilir miyim?

Başka biri adına işlem yapmak kesinlikle yasaktır ve kullanıcılarımızın özellikle bu konuda hassasiyet göstermesi beklenir.

 • Aldığım Kitapları Nasıl İade Edebilirim?

Almak istediğiniz kitapları Kütüphanemizin girişinde bulunan bankolardaki görevlilerden Öğrenci Kimliğinizle işlem yaptığınız gibi yine personele teslim etmeniz, işleminizin tamamlandığı onayını almanız gerekmektedir. (Daha sonra kütüphane Katalog tarama sayfasına giriş yapıp buradan “Üzerimdekiler” sekmesine girip kitapların kontrolünü sağlayabilirsiniz.) Aksi taktirde Kütüphanemize getirip herhangi bir yere bıraktığınız kitaplar sistemden ve üzerinizden düşülmediği için günlük ceza uygulaması devam edecektir. Personle teslim edilmeyen kitaplardan Kütüphanemiz sorumlu değildir.

 • Kütüphanemizde mevcut olmayan kitaplara nasıl ulaşabilirim?

Kütüphanemizde mevcut olmayan kitapları kütüphanelerarası ödünç verme hizmeti ile getirtebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanabilmek için, kitabın veya kitapların koleksiyonumuzda olup olmadığından basılı ve elektronik katalog taraması yaparak emin olunuz. Kütüphanemizde yoksa kitap veya kitapların hangi kütüphanede olduğunu öğreniniz ve Kütüphanelerarası İşbirliği Birimi’ne başvurunuz. İstekleriniz için Kütüphanelerarası İşbirliği Sistemini kullanabilirsiniz. Bu hizmetten sadece akademik personel yararlanabilir.

 • Ödünç alınmış bir kitabı kendi adıma ayırtabilir miyim?

Kütüphane web sayfasından oturum aç sekmesinden oturumunuzu açıp, katalog tarama da istediğiniz kaynak için arama yaptıktan sonra, gelen sonuçlardan kaynağınızın üzerine geldiğinizde sol üst köşede yer alan ayırt seçeneği yardımı ile kaynağı ayırtabilirsiniz. Kaynak kütüphaneye gelir gelmez tarafınıza bilgi maili gelmektedir. Bir kaynak için birden çok kullanıcı rezerv işlemi yapabilir bu durumda ilk rezerv işleminden başlayarak sırasıyla bilgilendirme mailleri atılmakta, ayırtılan kaynak üzerindeki rezerv 2. günün sonun da düşmekte varsa sıra diğer kullanıcıya geçmektedir.

 • Ödünç aldığım kitabın süresini uzatabilir miyim?

Ödünç aldığınız kaynakla ilgili uzatma işlemini kaynağın iade süresine en az 1 gün kala danışma masalarında yer alan personel yardımıyla yahut –http://kutuphane.erzincan.edu.tr/yordambt/yordam.php – adresinden oturum aç seçeneğinden(kullanıcı adınız T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile) oturumunuzu açıp üzerinizde bulunan materyalin sağında yer alan uzat seçeneğini tıklanarak yapabilirsiniz.

Eğer materyal için uzatma işlemi yapamıyorsanız materyal üzerinde başka bir kullanıcı tarafından ayırtma işlemi yapılmış olabilir. İade süresi dolmuş materyal için uzatma işlemi yapılamaz ve materyal en kısa süre de iade edilir.

 • Ödünç alma-iade işlemleri nerede yapılmaktadır?

Kütüphanemiz girişinde Ödünç Verme Bölüm bankosundan yapılmaktadır.

 • İadesi geciken kaynaklar için kütüphanenin belirlediği cezalar nedir?

Kütüphanemiz geciken materyaller için; her bir günlük gecikmeye, 3 (üç) gün kütüphaneden ödünç kitap alamama cezası uygulanmaktadır. Alınan eserin hiçbir şekilde teslim edilmemesi durumunda öğrenciler için mezuniyet, akademik ve idari personel için atama işlemlerinde Kütüphanemizden alınacak olan çıkış belgesi kesinlikle verilemez.

 • Başka bir üniversitede araştırma görevlisiyim. Kitap ödünç alabilir miyim?

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla en fazla 5 kitabı 1 ay süreyle ödünç alabilirsiniz. Mensubu olduğunuz kurumun kütüphanesine başvurunuz.

 • Elektronik kitapları nasıl kullanabilirim?

Kütüphane web sayfasının alt kısmında bulunan “E-KİTAPALARA ERİŞİM LİNKİ”  logosundan veya Yordam Katalog Tarama Sayfasında “TÜR” seçeneğini “E-Kitap” yaparak ulaşabilirsiniz.

Genel Katalog İle İlgili Sorular

 • Yer numarası nedir?

Yer numarası,kitabın kataloglanarak konusuna göre rafta kolay bulunmasını sağlayan  numaradır. Bu sistem sayesinde, aynı konudaki kitapları raflarda bir arada görebilirsiniz. Katalog Tarama yaparken Aranan kitabın “Merkez Kütüphane’de “ ve “ Rafta” olduğundan emin olmalısınız.

Örnek : 828.3 FAWo [ 828 : İngiliz Edebiyatında Çeşitli Eserler, FAW : Yazarın Soyadının ilk 3 Harfi, o (Kitabın Adının İlk harfi)

Yer numarasını, katalog tarama bilgisayarlarından yapılan arama sonucunda not etmeli, işaret edilen yerde kitabın bulunamama ihtimali üzerine Demirbaş No da kaydedilmeli ve Kütüphane görevlilerinden yardım istenmelidir.

 

 • Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Merkez Kütüphane kataloğuna kampus dışından da erişebilir miyim?

Evet. Kütüphane katalog sayfasına http://kutuphanedb.erzincan.edu.tr  adresinden “Katalog Tarama” bölümünden erişebilirsiniz.

***ELEKTRONİK VE BASILI KAYNAKLAR İLE İLGİLİ SORULAR

 • Konumla ilgili en uygun tam metin ya da bibliyografik veri tabanlarını nereden tarayabilirim?

Kütüphane web sayfasında “Veri Tabanları” başlığı altında abone olduğumuz veri tabanları ve açıklamaları mevcuttur. Bu açıklamalar doğrultusunda konunuza uygun veri tabanını belirleyerek taramanızı yapabilirsiniz.

 • Makale taraması nasıl yapılır?

Kütüphane web sayfasından “Veri Tabanları” sayfasına girerek makale taraması yapabilirsiniz. Veri tabanlarının yanında yer alan kullanım kılavuzlarından araştırmanıza uygun olan veri tabanlarının linkine tıklayarak her birinde tarama yapabilir ve araştırmanızla ilgili makalelere erişebilirsiniz.

Ayrıca Ulakbim’in hazırladığı Türkçe veri tabanlarını http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/ linkini kullanarak tarayabilirsiniz.

Ulakbim’in hazırladığı  bu veri tabanlarına, Kütüphanemiz ana sayfasında yer alan “Veri Tabanları” başlığından da erişebilirsiniz.

 • Atıf taramasını nasıl yapabilirim?

Atıf taraması için kütüphane web sayfasındaki ya da “Veri Tabanları” başlığı altındaki Web of Science linkine tıklayarak tarama yapabilirsiniz.

Atıf taraması için kullanılabilecek diğer bir veri tabanı da Scopus’tur. “Veri Tabanları” başlığı altındaki Scopus linkine tıklayarak da atıf taraması yapabilirsiniz.

 • Üniversite dışındaki bilgisayarlardan elektronik dergi ve veri tabanlarını kullanabilir miyim?

Elektronik dergi ve veri tabanlarına Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Kampusu içinde bulunan bilgisayarlardan erişilmektedir. Kütüphanemiz web sayfasındaki “Hizmetler” başlığında alt sekmesinde bulunan proxy ayarlarını kullanarak bulundukları yerden de elektronik kaynaklara ulaşabilmektedirler.

 • Veri tabanları ile ilgili kullanım kılavuzları var mıdır?

Evet. Her veri tabanı adının yanında yer alan kullanım kılavuzu linkine tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca veri tabanları ile ilgili bilgi almak için 0446 226 66 66 – 40370 ve ya 40369 no’lu telefonları da arayabilirsiniz.

 • Kütüphanedeki elektronik kaynakların kullanımı ile ilgili kullanıcı eğitimi var mı?

Evet. Kullanıcılardan gelen istekler üzerine kütüphane görevlileri tarafından bilgi verilmektedir.

 

 • Kitap ile ilgili eleştiri ve tartışma yazılarını nereden bulabilirim?

Web of Science” veri tabanlarında kitap eleştiri ve tartışmalarını bulabilirsiniz.

***KÜTÜPHANELERARASI ÖDÜNÇ VERME VE BELGE SAĞLAMA İLE İLGİLİ SORULAR

 • Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla nasıl kitap getirtebilirim?

Akademik personelin, Kütüphanemiz web sayfasından “HİZMETLER” sekmesinden KÜTÜPHANELERARASI ÖDÜNÇ KİTAP/TEZ ALIP-VERME başlığını seçerek burada hazır bulunan EXCEL formatında ki istek formunu doldurmaları ve KİTS yetkilisine teslim etmeleri gerekmektedir. Talep edilen kitapların Geliş-Gidiş kargo ücreti talebi yapan kullanıcıya aittir.

 • Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla kaç kitabı, ne kadar süreyle alabilirim?

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla en fazla 5 kitabı 1 ay süreyle ödünç alabilirsiniz. Bilgi için 0446 226 66 66 – 40369 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

***DİĞER SORULAR

 • Bilgi almak için nereye başvurabilirim?

Bilgi almak için, 0446 226 66 66 – 40370 ve ya 40369 no’ lu telefonları arayabilir ya da kütüphane girişindeki Kütüphane personeline başvurabilirsiniz.

 • PDF dosyası nedir?

Elektronik ortamda, tam metin kaynakları görüntüleyen bir sistemdir. Elektronik dergi ve veri tabanlarından yapılan taramalar sonucunda, makalenin tamamını görmek için makale künyesinin altındaki “PDF” ibaresini seçiniz.

 • Kütüphanede fotokopi hizmeti var mı?

Hayır.

 • Kütüphanede çalışabilir miyim?

Evet. Ancak sizlerin daha ferah bir ortamda ders çalışabilmeniz için Kütüphanemizin hemen alt katında bir “Okuma  Salonu” oluşturulmuştur. Ders çalışmak için bu salonu kullanabilirsiniz.                  (Kütüphane içerisinde geçerli olan tüm kurallar bu salonda da geçerlidir. Bu konuda hassasiyet göstermenizi bekliyoruz.)

 • Kayıp eşyalar için nereye başvurabilirim?

Kayıp eşyalarınız için Kütüphanemize başvurabilirsiniz.